Zajmowanie się seniorem, nierzadko chorym lub niepełnosprawnym, jest trudnym zadaniem. Opiekun lub opiekunka osoby starszej, choć są członkami rodziny, często bywają zmęczeni, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Dlatego tak ważne jest, by opiekując się rodzicem lub dziadkiem, nie zapominać o swoim zdrowiu. Oto kilka wskazówek, które pomogą nam zachować sprawność podczas opieki nad bliskim.
Codzienna opieka nad seniorem z rodziny wymaga siły psychicznej i fizycznej. A jeśli nasz rodzic lub dziadek jest ciężko chory lub niepełnosprawny, tym trudniej zapewnić mu odpowiednią, kompleksową opiekę. Taka osoba potrzebuje pomocy w niemal każdej, codziennej czynności. Trzeba asystować jej, a nierzadko wyręczać w myciu, ubieraniu i jedzeniu. Jest to więc ciężka, fizyczna praca, do której warto się przygotować. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w urządzenia ułatwiające opiekę nad osobą starszą. Są to chociażby podnośniki, elektryczne łóżka i siedziska. Często jednak nasze finanse są ograniczone. Co wtedy zrobić? Zainstalować przy schodach poręcz, a w łazience uchwyty. Zdjąć chodniki, o które można się potknąć, zniwelować progi oraz zakupić niższe łóżko dla seniora. I skupić się na tym, by codzienne obciążenie kręgosłupa nie było dla nas zbyt szkodliwe.
Przyda nam się wygodne obuwie na płaskiej, antypoślizgowej podeszwie. Zapewni nam ono podparcie zwłaszcza podczas dźwigania seniora. Jeżeli łóżko rodzica lub dziadka posiada regulację wysokości, to ustawmy je w miarę nisko, na wysokości naszych bioder. Na bieżąco mówmy naszemu bliskiemu, co zamierzamy zrobić. W ten sposób będzie mógł nam pomóc albo współpracować – w miarę swoich możliwości. Podczas podnoszenia osoby starszej pamiętajmy o prawidłowym oddechu. Nabierajmy powietrza przed podniesieniem, a wypuszczajmy stopniowo w trakcie. Spokojny, głęboki oddech ustabilizuje przeponę i ułatwi przyjęcie prawidłowej pozycji ciała. Trzymajmy rodzica lub dziadka jak najbliżej siebie i starajmy się nie skręcać tułowia na boki. Warto też wspomnieć o pobocznych obowiązkach, takich jak sprzątanie czy robienie zakupów. Niosąc reklamówki, rozkładajmy ciężar równomiernie, a podczas porządków unikajmy schylania. Zamiast tego możemy kucnąć.
Przygotowując bliskiemu zdrowe posiłki, nie zapominajmy o sobie. Starajmy się jeść regularnie, co 3-4 godziny. Aby ułatwić sobie zadanie, możemy zjadać takie same dania, jak senior – ewentualnie przyprawić je w ulubiony sposób. Dbajmy też o to, by nawadniać organizm, zarówno nasz, jak i osoby starszej. Zdarza się, że seniora trudno namówić do picia wody, a my w natłoku zajęć o tym zapominamy. Przygotowując napój dla naszego bliskiego, pamiętajmy zatem również o sobie. Odpowiednie nawodnienie jest ważne w każdym wieku.
Opieka nad rodzicami czy dziadkami jest wymagająca, a czasami bywa męcząca. Dlatego tak istotne jest zadbanie o własny komfort psychiczny. Skupmy się na relaksie i właściwej długości snu. Dzięki temu będziemy mogli „naładować baterie”, utrzymać równowagę emocjonalną i przygotować się na wyzwania nowego dnia. Warto znaleźć też czas na odpoczynek i oderwanie od codzienności. Zajmijmy się czymś, co nas cieszy i relaksuje. Może to być aktywność fizyczna, hobby, spotkanie z przyjacielem. Dobrym pomysłem na wieczorne wyciszenie jest medytacja oraz ćwiczenia oddechowe. Zrezygnujmy wtedy z przeglądania mediów społecznościowych, a zamiast czytnika e-booków wybierzmy klasyczną książkę. Pamiętajmy też o tworzeniu planu dnia. Każda opiekunka osoby starszej – czy to zatrudniona, czy z rodziny – wie o tym, jak ważne jest rozplanowanie obowiązków. Ono pomoże nam właściwie wykorzystać każdą minutę.
Opieka nad rodzicem lub dziadkiem to w dużej mierze zajęcie fizyczne. Pomaganie osobie starszej i prowadzenie domu wiążą się ze sporą dawką aktywności. Mimo wszystko jednak te prace nie zastąpią ćwiczeń wzmacniających i przebywania na świeżym powietrzu. Dobrze jest więc znaleźć w ciągu dnia chwilę na spacer – możemy także zaproponować go seniorowi. A samemu warto się wybrać na wycieczkę rowerową, pobiegać czy po prostu zrobić kilka ćwiczeń fizycznych na macie w ogrodzie. W Internecie znajdziemy wiele przykładów treningów wzmacniających różne partie mięśni. Zanim wyjdziemy, upewnijmy się tylko, że nasz bliski jest bezpieczny lub znajduje się pod opieką zaufanych osób.
Codzienna aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla naszego zdrowia i samopoczucia, zwłaszcza gdy sprawujemy opiekę nad rodzicem albo dziadkiem. Dobrze jest znaleźć w ciągu dnia chociaż pół godziny na ulubiony sport. Niech to będzie pływanie, bieganie, rower, joga, gimnastyka – wszystko, co sprawia nam radość. Regularny ruch oczyści i zrelaksuje zarówno nasze ciało, jak i umysł. Efektem będzie nie tylko dobra kondycja fizyczna, ale też większy optymizm i pogoda ducha. A te są bardzo potrzebne każdej opiekunce osoby starszej.