Opieka domowa nad osobami starszymi

Opieka domowa nad osobami starszymi zyskuje coraz większą popularność. Wiele rodzin, nie chcąc oddawać swoich rodziców do domów spokojnej starości, decyduje się na zatrudnienie osoby do opieki całodobowej. Społeczeństwo coraz szybciej się starzeje, a co za tym idzie, coraz więcej osób potrzebuje lub będzie potrzebowało odpowiedniej pomocy.

Dotychczas jedyną możliwością w podobnej sytuacji było umieszczenie seniora w ośrodku pobytu stałego dla osób starszych, jednak oznaczało to opuszczenie przez osobę starszą swojego domu i zwykle pogorszenie komfortu jej życia.

Nowa usługa opieki długoterminowej domowej jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby zapewnić najlepszą opiekę dla swoich bliskich.

W Veritas Polska specjalizujemy się w dostarczaniu spersonalizowanej pomocy seniorom, tam, gdzie czują się najlepiej i najbezpieczniej. Bardzo ważnym aspektem jest dla nas właśnie bezpieczeństwo i satysfakcja naszych podopiecznych oraz ich rodzin. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby każdemu podopiecznemu zapewnić dokładnie taką pomoc, jakiej potrzebuje.

opieka domowa wycena

Czym jest opieka domowa?

Długoterminowa domowa opieka seniora jest doskonałym rozwiązaniem, w momencie kiedy chcemy zapewnić seniorowi spokojną i bezpieczną przestrzeń. Tego typu pomoc ma szczególną wagę dla klientów, którzy mają poważne problemy zdrowotne i z tego powodu wymagają stałego monitorowania.

Naszymi podopiecznymi są często osoby po hospitalizacji lub osoby starsze, które wymagają stałej opieki pielęgniarskiej czy medycznej.

10 Zalet opieki domowej:

 1. Brak potrzeby opuszczania własnego domu — dla osób starszych zmiana otoczenia może niekorzystnie wpłynąć na samopoczucie i psychikę, w swoim domu senior z pewnością będzie się czuł bardziej komfortowo.
 2. Kompleksowa pomoc — usługa całodobowej opieki domowej dotyczy szerokiego zakresu pomocy, dzięki temu, że opiekunka mieszka z seniorem jest w stanie pomóc mu w każdej wymagającej sytuacji.
 3. Bezpieczeństwo — dzięki obecności opiekunki senior otrzymuję odpowiednią pomoc w każdej niebezpiecznej sytuacji. Osoba zatrudniona do opieki ma obowiązek zareagować w odpowiedni sposób, jeśli coś zagraża zdrowiu seniora.
 4. Niezależność i swoboda osoby starszej — dzięki opiece domowej podopieczny zachowuje większą niezależność oraz dłużej może funkcjonować w znanym mu środowisku.
 5. Towarzyszenie w czynnościach dnia codziennego – opieka nad podopiecznym to nie tylko zadbanie o fizyczny stan zdrowia. Każda osoba potrzebuje uwagi oraz codziennej rozmowy. Jeśli rodzina mieszka daleko i nie jest w stanie codziennie odwiedzać seniora, to po stronie opiekunki leży zadbanie o kontakt podopiecznego z otoczeniem.
 6. Nie ma konieczności rozdzielenia małżonków — w przypadku opieki nad małżeństwem nie ma potrzeby rozdzielania dwóch osób, jeśli jedno z nich wymaga większej opieki.
 7. Dostosowanie usługi do stanu i wymogów seniora — tego typu pomoc dostosowana jest do wymogów rodziny podopiecznego, zależy od stanu zdrowia seniora oraz jego potrzeb. Każda osoba jest inna, różnimy się cechami charakteru, sposobem myślenia, czy reakcją na stres. Różne są również nasze potrzeby. Opieka domowa gwarantuje podopiecznemu nie tylko poczucie indywidualności, ale również wyjątkowości. Senior posiada stałą opiekunkę, która dba o to, aby jego indywidualne potrzeby były zapewnione.
 8. Pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego – dbamy nie tylko o seniora, ale również o jego przestrzeń. Opiekunki, które mieszkają wraz ze swoim podopiecznym, oprócz sprawowanej opieki nad podopiecznym, wykonują podstawowe czynności związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, takie jak: zrobienie prania, prasowanie, zmiana pościeli, monitorowanie świeżości i stanu zapasów domowych, zakupy spożywcze czy odkurzanie.
 9. Całodobowa pomoc osobie starszej – dzięki temu, że opiekunka mieszka z seniorem, to jest do jego dyspozycji przez całą dobę. Podopieczny otrzymuję wymaganą pomoc zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia. Rodzina osoby starszej nie musi się martwić o to, że ich rodzic pozostaje w domu zupełnie sam.
 10. Całkowity koszt opieki domowej nad osobami starszymi zaczyna się już od 4650 zł – kwota opieki domowej uzależniona jest od stanu zdrowia podopiecznego oraz wymagań względem opiekunki. W przypadku domów seniora są to kwoty zdecydowanie wyższe, często zawierające w swojej ofercie zamieszkanie w pokojach 2 lub 3-osobowych. Dodatkowe udogodnienia takie jak pokój jednoosobowy czy indywidualnie dobrane jadłospis dla seniora to dodatkowy koszt, do już i tak wysokiej kwoty.

 

zalety opieki domowej

W czym opiekunka może pomóc osobie starszej?

Zatrudniona opiekunka towarzyszy podopiecznemu przez całą dobę przy wszystkich czynnościach związanych z jego życiem codziennym. Poszczególne obowiązki wykonywane przez osobę zatrudnioną do opieki domowej nad osobami starszymi są zależne od stanu zdrowia seniora.

Jakie obowiązki mogą wchodzić w zakres zadań opieki domowej?

 • realizacja recept (opiekunka powinna samodzielnie potrafić dokonać zakupu potrzebnych lekarstw w aptece),
 • organizowanie wizyt lekarskich (niektórzy klienci wymagają umówienia przez osobę zatrudnioną w opiece wizyty lekarskiej),
 • wykonywanie podstawowych zabiegów kosmetycznych takich jak golenie, obcinanie paznokci, mycie,
 • profilaktyczne zabiegi przeciwodleżynowe (w przypadku kiedy niezapewniona jest opieka pielęgniarska, opiekunka musi wspomóc podopiecznego w gojeniu się odleżyn),
 • towarzyszenie osobie starszej w trakcie wykonywania przez nią rozmaitych czynności codziennych, a także organizacja wspólnego spędzania czasu w kinie czy teatrze,
 • zmianę pielucho-majtek (np. w przypadku kiedy senior cierpi na inkontynencję),
 • utrzymanie czystości w otoczeniu seniora, w tym: mycie podłóg, mycie naczyń, prasowanie, gotowanie i podawanie posiłków, sprzątanie,
 • robienie zakupów,
 • podstawową pomoc w zakresie spraw urzędowych (taka sytuacja zdarza się niezmiernie rzadko).

Veritas Polska oferuje usługę opieki całodobowej na terenie całej Polski, można z niej skorzystać bez względu na region oraz wielkość miejscowości.

Nie ważne czy mieszkasz w wielkich miastach, jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań, Lublin, czy na wsi w Bieszczadach — nasze usługi są dla Ciebie dostępne.

Zachęcamy również do wcześniejszego wykonania samodzielnej wyceny, kalkulator można znaleźć na naszej podstronie w zakładce „Wycena opieki”. Skorzystanie z tej funkcji ułatwi dostosowanie oferty do Państwa potrzeb.

zalety opieki domowej