Zalety domowej opieki

 

Zapewnienie opieki Osobie Starszej nie musi oznaczać zmiany środowiska i dotychczasowych przyzwyczajeń. W momencie, którym nie jesteśmy w stanie samodzielnie zająć się swoim Najbliższym, wybór profesjonalnej opieki to często konieczność.

Naprzeciw potrzebom polskiego rynku wyszła firma Veritas Group, posiadająca wieloletnie doświadczenie w branży opiekuńczej, oferując opiekę domową nad osobami starszymi bądź niepełnosprawnymi na terytorium Polski.

Dotychczas rozwiązaniem podobnych problemów był ośrodek pobytu stałego dla osób starszych. Jednak schorzenia przewlekłe czy tymczasowe, podeszły wiek czy problemy z mobilnością nie muszą oznaczać opuszczenia swojego domu.

Porównując profesjonalną opiekę pomiędzy domami opieki, a opieką domową, na korzyść opieki sprawowanej w domu u Podopiecznego możemy wymienić:

indywidualność w opiece – każda osoba jest inna, różnimy się cechami charakteru, sposobem myślenia, czy reakcją na stres. Różne są również nasze potrzeby. Opieka domowa gwarantuje Podopiecznemu nie tylko poczucie indywidualności, ale również wyjątkowości. Senior posiada stałą opiekunkę, która dba, aby jego indywidualne potrzeby były zapewnione. Nie jest traktowany tak samo, jak cała grupa, tak jak to często bywa w domach opieki.

dopasowanie opiekunki do Podopiecznego – każdy dom ma swoje zasady oraz reguły w nim panujące. W opiece domowej to Opiekunka dostosowuje się do Podopiecznego. Taki system nie narusza spokoju oraz umacnia Seniora, że wciąż jest osobą decyzyjną w swoim domu, pomimo pewnych ograniczeń wynikających z wieku bądź zaawansowanej choroby. Inaczej sytuacja wygląda w domach opieki, gdzie wszyscy Seniorzy mają ustalony harmonogram dnia – konkretne godzin posiłków czy organizowane zajęcia. Taki system w teorii, choć brzmi idealnie, w rzeczywistości ciężko jest dopasować do wymagań każdego Podopiecznego.

brak zmian zwyczajowych Seniora – każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia, z wiekiem są one coraz większe i coraz trudniej przychodzą nam zmiany, w szczególności, jeśli dotyczą naszego najbliższego środowiska. Osobie starszej trudniej nawiązać nowe kontakty towarzyskie, zdecydowanie łatwiej jest zadbać o relacje z osobami, których znamy od wielu lat. Przyzwyczajenia społeczne Seniora często są bardzo mocno zakorzenione. Stąd wynika przywiązanie do np. sklepiku osiedlowego, gdzie Sprzedawca wie, które produkty chętnie kupujemy bądź do Kościoła, do którego przynależymy. „Wejście” do nowego środowiska społecznego dla osoby starszej to bardzo duże wyzwanie, któremu nie każdy Senior podoła.

„starych drzew się nie przesadza” – to zdanie najlepiej opisuje zaletę opieki domowej. Przeprowadzka w starszym wieku to nie tylko stres związany z nowym miejscem, ale również brak pewnej stabilności w życiu Seniora. O ile przeprowadzka w młodym bądź w średnim wieku kojarzy się zazwyczaj z nowym etapem w życiu człowieka, to przeprowadzka w starszym wieku wywołuje niepokój o to, co spotka nas w nowym miejscu.

pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego – dbamy nie tylko o Seniora, ale również o jego przestrzeń. Opiekunki, które mieszkają wraz ze swoim Podopiecznym, oprócz sprawowanej opieki nad Podopiecznym, wykonują również podstawowe czynności związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, takie  jak: zrobienie prania, prasowanie, zmiana pościeli, monitorowanie świeżości i stanu zapasów domowych, zakupy spożywcze czy odkurzanie.

towarzyszenie w czynnościach dnia codziennego – opieka nad Podopiecznym to nie tylko zadbanie o fizyczny stan zdrowia. Każda osoba potrzebuje uwagi oraz codziennej rozmowy. Jeśli rodzina mieszka daleko i nie jest w stanie codziennie odwiedzać Seniora, to po stronie Opiekunki leży zadbanie o kontakt Podopiecznego z otoczeniem. Takie proste czynności, jak wspólna rozmowa, oglądanie telewizji bądź czytanie książki, utwierdza Seniora, iż pomimo wieku jest częścią społeczeństwa.

całkowity koszt opieki domowej zaczyna się od ok. 2300 zł – kwota opieki domowej uzależniona jest od stanu zdrowia Podopiecznego oraz wymagań względem Opiekunki. W przypadku domów seniora są to kwoty zdecydowanie wyższe, często zawierające w swojej ofercie zamieszkanie w pokojach 2 lub 3-osobowych. Dodatkowe udogodnienia takie jak pokój jednoosobowy czy indywidualnie dobrane jadłospis dla Seniora to dodatkowy koszt, do już i tak wysokiej kwoty.